Nasi specjalisci

Maciej Mościbroda – specjalista chirurgii ogólnej, flebolog

Maciej Mościbroda – specjalista chirurgii ogólnej, flebolog

Terapia uzależnienia od alkoholu – wszywka alkoholowa (Esperal)

Problem uzależnienia od alkoholu dotyka coraz więcej osób w każdym wieku, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Duża dostępność alkoholu, stresująca praca, problemy osobiste, ciche przyzwolenie społeczne oraz brak skutecznej socjalnej opieki powodują, że ludzie coraz częściej sięgają po napoje alkoholowe. Początkowo jest to jeden, czasem kilka drinków dziennie. Z czasem ilość wypijanego alkoholu wzrasta tak samo jak częstość sięgania po kieliszek. Po jakimś czasie człowiek nie jest w stanie funkcjonować bez alkoholu, jeżeli nie wypije źle się czuje, jest rozdrażniony. Z czasem zdaje sobie sprawę ze swojego problemu, jednak skuteczne zerwanie z nałogiem nie jest łatwe. Jedyną skuteczną formą leczenia (poza psychoterapią) jest popularna „wszywka” alkoholowa, która daje natychmiastowy i długotrwały efekt.

Co to jest i jak działa wszywka alkoholowa?

Esperal jest lekiem używanym w terapii uzależnienia od alkoholu. Wykorzystuje się go w zabiegach tzw. „wszywek” alkoholowych. Jest inhibitorem (blokerem) dehydrogenazy aldehydowej a więc enzymu, który w organizmie człowieka odpowiada za metabolizowanie (rozkładanie) alkoholu. Jego działanie polega na „wyłączaniu” (znacznym ograniczeniu) możliwości człowieka do trawienia alkoholu, czego efektem są bardzo uciążliwe dolegliwości, które pojawiają się bardzo szybko po spożyciu alkoholu i które utrzymują się bardzo długo. Zaliczamy do nich:

  • silny ból i zawroty głowy
  • nudności i wymioty
  • osłabienie
  • uczucie uogólnionego lęku
  • nadmierna potliwość
  • rozdrażnienie
  • przyspieszona praca serca
  • w przypadku spożycia dużej ilości alkoholu może dojść do bardzo poważnych konsekwencji takich jak niewydolność wielonarządowa oraz śmierć pacjenta

W efekcie ludzie, którzy poddadzą się zabiegowi „zaszycia” nie mogą spożywać nawet najmniejszych ilości alkoholu, co pozwala przerwać łańcuch uzależnienia na co najmniej pół roku (u niektórych osób działanie leku jest dłuższe 8-12 miesięcy – jest to kwestia osobnicza).

Wszywka alkoholowa – Esperal

Na czym polega zabieg wszywki alkoholowej?

Zabieg tzw. „wszywki alkoholowej” polega na niewielkim nacięciu skóry w znieczuleniu miejscowym w okolicy niewidocznej dla osób trzecich (pośladek, brzuch, plecy). Przeprowadza się go w całkowicie sterylnych warunkach na sali zabiegowej, ponieważ jest obarczony ryzykiem zakażenia rany. Po wypreparowaniu loży w tkance podskórnej implantuje się Pacjentowi kilka tabletek leku, a następnie warstwowo zamyka się ranę. Końcowy efekt jest praktycznie niezauważalny dla oka Pacjenta (niewielka rana). Przy prawidłowo wykonanym zabiegu w odpowiednich warunkach nie ma potrzeby stosować profilaktycznie antybiotyku. W zależności od preferencji Pacjenta istnieje możliwość zastosowania nici wchłanialnych (rozpuszczalnych) – w takim przypadku nie ma konieczności kontroli i zdejmowania szwów.

 

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • stan po spożyciu alkoholu (do 12h) – Pacjent musi być trzeźwy
  • uczulenie na lek
  • niewyrównana niewydolność serca
  • niewyrównana choroba niedokrwienna serca
  • niewyrównane nadciśnienie tętnicze
  • nieleczone zaburzenia psychiczne, psychozy (z wyjątkiem przebytych ostrych psychoz alkoholowych),
  • próby samobójcze w wywiadzie

Każdy zabieg poprzedzono jest badaniem lekarskim i kwalifikacją. W przypadku podejrzenia wyżej wymienionych chorób może być konieczna wcześniejsza konsultacja ze specjalistą kardiologiem, internistą lub lekarzem innej specjalności. Zabieg „wszywki” alkoholowej wydaje się być prosty, jednak przy nieodpowiedniej kwalifikacji może doprowadzić do poważnych skutków ubocznych. Poprzedzony jest podpisaniem świadomej zgody na zabieg oraz badaniem alkomatem.

Leczenie uzależnienia od alkoholu - cennik

Wszywka alkoholowa - implantacja Esperalu

1000 zł

Zapraszamy do naszej kliniki

Klinikamedyk Szczecin ul. Bogusława 30

Klinikamedyk Gryfino ul. Kościelna 35/6

Klinikamedyk

Klinika Medyk Szczecin
ul. Bogusława 30
tel.: +48 577 811 759
e-mail: rejestracja@klinikamedyk.pl

Klinika Medyk Gryfino
ul. Kościelna 45/6
tel.: +48 577 811 759
e-mail: rejestracja@klinikamedyk.pl