Nasi specjalisci

Maciej Mościbroda – specjalista chirurgii ogólnej, flebolog

Maciej Mościbroda – specjalista chirurgii ogólnej, flebolog

dr n. med. Labib Zair – proktolog, flebolog, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii

dr n. med. Labib Zair – proktolog, flebolog, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii

umów wizytę

Nowoczesne leczenie przepuklin pachwinowych i brzusznych w Szczecinie – zabiegi małoinwazyjne, laparoskopowe

 

W Klinikamedyk uzyskacie Państwo możliwość konsultacji chirurgicznej oraz specjalistycznego leczenia ze strony chirurgów z bogatym doświadczeniem w dziedzinie leczenia przepuklin.

Zapraszamy do zapoznania się z problemem poniżej oraz do kontaktu.

 

 

Przepuklina – co to jest?

Przepuklina to wydostanie się zawartości jamy brzusznej poza jej obszar. W normalnych warunkach kiedy powłoki brzuszne (skóra, tkanka podskórna, mięśnie, powięzie) są zdrowe stanowią szczelną barierę i ochronę dla zawartości jamy brzusznej – trzymają ją w środku. Gdy jednak powłoki brzuszne słabną (z wiekiem lub pod wpływem przeciążeń) dochodzi do powstania ubytku. W ścianie brzucha pojawia się dziura, przez którą zawartość jamy brzusznej (tkanka tłuszczowa i/ lub jelita) przedostaje się pod skórę.

W zależności od wielkości ubytku w powłokach przepukliny mają różne rozmiary – zazwyczaj na początku są małe i rosną z czasem. Poza tym mogą one być zlokalizowane w wielu miejscach – najczęściej mamy do czynienia z przepuklinami pachwinowymi oraz okołopępkowymi.

Nowoczesne leczenie przepuklin

Typy przepuklin brzusznych

Przepukliny brzuszne można najprościej podzielić ze względu na miejsce ich występowania. Wyróżniamy:

 • Przepuklinę pachwinową
 • Przepuklinę udową
 • Przepuklinę pępkową i okołopępkową
 • Przepuklinę w bliźnie pooperacyjnej (różna lokalizacja)

 

Przepuklina pachwinowa

Jest to najczęściej występujący typ przepukliny brzusznej. Dotyka nawet 25% ludzi w różnym wieku, częściej mężczyzn. Może pojawić się w skutek wysiłku, osłabienia tkanek związanego z otyłością lub chorobą układową lub predyspozycją osobniczą.

W zależności od miejsca ubytku w pachwinie przepuklinę pachwinową dzielimy na:

 • skośną
 • prostą
 • mieszaną.

Najczęstszym objawem przepukliny pachwinowej jest ból pachwiny, niektórzy pacjenci opisują go jako dyskomfort, kłucie, odczuwanie „prądów”. Dolegliwości te mogą pojawić się jeszcze zanim przepuklinę można zauważyć gołym okiem.

Kolejnym objawem jest pojawiający się w pachwinie guz, który najczęściej powiększa swoje rozmiary podczas wysiłku fizycznego, a zmniejsza się podczas odpoczynku. Zazwyczaj można go palcem odprowadzić do brzucha. Rozmiary guza zwiększają się z czasem, ponieważ ubytek w powłokach powiększa się. Z czasem guz może przybierać gigantyczne rozmiary i schodzić do moszny (u mężczyzn) – mówimy wtedy o przepuklinie mosznowej.

 

Leczenie przepukliny pachwinowej

Leczenie przepukliny pachwinowej to zabieg operacyjny. Opisano wiele metod, natomiast złotym standardem na świecie jest plastyka przepukliny pachwinowej sp. Lichtensteina z użyciem siatki polpiropylenowej. Jest to operacja polegająca na odprowadzeniu worka przepuklinowego do brzucha i wzmocnieniu tylnej ściany kanału pachwinowego oraz pierścienia głębokiego siatką. Siatkę mocuje się przy użyciu szwów chirurgicznych lub kleju tkankowego. Jest to metoda beznapięciowa, która daje najmniejszy odsetek nawrotów.

 

Laparoskopowe leczenie przepukliny pachwinowej – leczenie dla osób aktywnych, sportowców

W Naszej Klinice przeprowadzamy zabiegi małoinwazyjne – laparoskopowe sp. TEP. Jest to operacja polegająca na wszyciu siatki polipropylenowej z dostępu przedotrzewnowego. Jej zalety to:

 • lepszy efekt kosmetyczny
 • mniejszy ból pooperacyjny
 • szybszy powrót do pełnej sprawności fizycznej
 • niskie ryzyko nawrotów.

Ten typ zabiegów kierujemy do osób, którym zależy na szybkim powrocie do pełnej sprawności oraz takim, którym zależy na zminimalizowaniu dolegliwości bólowych okołooperacyjnych.

 

Leczenie pozostałych typów przepuklin brzusznych

Leczenie przepuklin pępkowych, udowych, pooperacyjnych oraz innych jak np. przepukliny nadbrzusza w wyniku rozejścia kresy białej jest zawsze operacyjne. Leczenie przepukliny wymaga zawsze odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu, przedoperacyjnego badania obrazowego (najczęściej USG), zebrania dokładnego wywiadu od pacjenta oraz dokładnego badania przedmiotowego.

 

Zapraszamy do kontaktu!

 

Zapraszamy do naszej kliniki

Klinikamedyk Szczecin ul. Bogusława 30

Klinikamedyk Gryfino ul. Kościelna 35/6

Klinikamedyk

Klinika Medyk Szczecin
ul. Bogusława 30
tel.: +48 577 811 759
e-mail: rejestracja@klinikamedyk.pl

Klinika Medyk Gryfino
ul. Kościelna 45/6
tel.: +48 577 811 759
e-mail: rejestracja@klinikamedyk.pl