Nasi specjalisci

dr n. med. Labib Zair – proktolog, flebolog, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii

dr n. med. Labib Zair – proktolog, flebolog, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii

umów wizytę

Hemoroidy (żylaki odbytu/ guzki krwawnicze)

 

Guzki krwawnicze (hemoroidy) to obecne od urodzenia u każdego człowieka poduszkowate uwypuklenia utworzone przez sploty żylne i tkankę łączną powyżej tzw linii grzebieniastej, wspomagające mechanizmy zamykania kanału odbytu. Około 80% wszystkich ludzi po 30. roku życia co najmniej raz w życiu będzie miało problem związany ze swoimi guzkami. Niestety wiele osób wciąż wstydzi się przyznać do swoich problemów co powoduje, że choroba postępuje. Zamiast być wyleczona w początkowych stadiach przy użyciu nowoczesnych małoinwazyjnych metod rozwija się i wymaga podjęcia rozległych interwencji pozostawiających często wiele śladów do końca życia. Pocieszające jest to, że świadomość społeczna wzrasta i coraz więcej pacjentów decyduje się na skorzystanie z pomocy doświadczonego proktologa we wczesnym stadium.

 

Funkcja fizjologiczna hemoroidów

Guzki mają za zadanie uszczelniać aparat zwieraczowy (zbudowany z mięśni) odpowiedzialny za zamykanie odbytu. Ich działanie można porównać do systemu balonów, które są „pompowane krwią” gdy potrzebne jest jego dokładne uszczelnienie. Niestety mechanizm ten jest podatny na pojawienie się dysfunkcji. W momencie, w którym ciśnienie w jelicie oraz odbytnicy wzrasta niemożliwe staje się „odpompowanie” krwi z guzków, ulegają one wtedy przerostowi, pojawiają się bardzo bolesne zakrzepy, stany zapalne. Sprzyjają temu m. in. zaparcia, ubogoresztkowa dieta czy siedzący tryb życia.

 

Objawy choroby hemoroidalnej (hemoroidów, żylaków odbytu)

Ze względu na swoje położenie oraz unerwienie (guzki są niewrażliwe na bodźce bólowe) do momentu wystąpienia dodatkowych objawów lub pojawienia się towarzyszącego stanu zapalnego większość ludzi nie jest świadoma rozwijającego się procesu chorobowego.

W pewnym momencie zaawansowania choroby pojawiają się dodatkowe objawy, które skłaniają pacjentów do konsultacji proktologicznej. Są to:

  • krwawienie z odbytu
  • pojawienie się krwi na papierze toaletowym/ stolcu
  • brudzenie bielizny
  • wilgotne sączenie (wysięk)
  • świąd
  • obecność ran w obrębie szpary pośladkowej i/ lub kanału odbytu
  • ból i pieczenie
  • uczucie parcia (ucisku)
  • uczucie niepełnego wypróżnienia
  • wypadanie guzków

Wyżej wymienione objawy mogą również towarzyszyć innym chorobom, dlatego na początku diagnostyki przeprowadzone jest dokładne badanie proktologiczne z wywiadem chorobowym oraz często rektoskopią.

 

Hemoroidy (żylaki odbytu/ guzki krwawnicze)

Klasyfikacja hemoroidów, żylaków odbytu

Ze względu na stopień zaawansowania choroby hemoroidalnej patologiczne guzki krwawnicze w uproszczeniu dzielimy na 4 stopnie:

I stopień – nie wypadają na zewnątrz

II stopień – podczas aktu defekacji wypadają do kanału odbytu, ale samoczynnie się cofają

III stopień – podczas aktu defekacji wypadają do kanału odbytu i na zewnątrz, ale nie cofają się same – trzeba odprowadzić je ręcznie

IV stopień – duże, wystające poza światło kanału odbytu, niemożliwe do odprowadzenia.

 

Leczenie hemoroidów, żylaków odbytu

Istnieje wiele metod leczenia choroby hemoroidalnej. Jest ono uzależnione w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Bardzo często wymaga równoległej pomocy dietetyka.

 

Skleroterapia żylaków odbytu, hemoroidów

Wideoskopowa obliteracja (skleroterapia) jest jedną z najnowocześniejszych małoinwazyjnych metod leczenia choroby hemoroidalnej.

Polega na precyzyjnym ostrzyknięciu zmienionych chorobowo guzków Aethoxysklerolem, czyli lekiem, który powoduje zamknięcie naczyń żylnych i w efekcie zmniejszenie się hemoroidów.

Każda procedura poprzedzona jest badaniem proktologicznym z rektoskopią.

Sam zabieg odbywa się w gabinecie i wymaga odpowiedniego przygotowania, o którym pacjent zostaje poinformowany na poprzedzającej wizycie.

Procedura polega na wprowadzeniu małej kamery do kanału odbytu i przy użyciu specjalnego rektoskopu ostrzyknięciu zmienionych guzków pod kontrolą obrazu na ekranie monitora.

Po zakończeniu zabiegu który trwa zazwyczaj około pół godziny pacjent może iść do domu.

Nasze doświadczenia pokazują, że spośród wielu sposobów leczenia hemoroidów w sposób małoinwazyjny, skleroterapia przynosi bardzo korzystne efekty i bardzo mały odsetek powikłań i nawrotów choroby, dlatego jeżeli stopień zaawansowania choroby na to pozwala, wybieramy właśnie ten rodzaj terapii.

Do dyspozycji posiadamy specjalistyczny sprzęt firmy BOB dedykowany do zabiegu skleroterapii pod kontrolą obrazu na żywo.

 

Laserowe leczenie hemoroidów, żylaków odbytu

Jedną z najnowszych dostępnych obecnie metod leczenia zmienionych chorobowo guzków krwawniczych odbytu (hemoroidów, żylaków odbytu) jest ich laserowe usuwanie. Polega ono na termicznym uszkodzeniu niewydolnych splotów żylnych i w efekcie zaniku choroby.

Do dyspozycji posiadamy laser firmy Lasotronix dedykowany do leczenia zmienionych chorobowo naczyń żylnych.

Każda procedura poprzedzona jest badaniem proktologicznym z rektoskopią.

Sam zabieg odbywa się w gabinecie i wymaga odpowiedniego przygotowania, o którym pacjent zostaje poinformowany na poprzedzającej wizycie.

Zabieg polega na nakłuciu zmienionego chorobowo hemoroida/ żylaka specjalnym „cewnikiem” i wygenerowaniu ciepła poprzez wytworzenie prądu elektrycznego o odpowiednim natężeniu.

Procedura jest bardzo precyzyjna, ponieważ „cewnik” jest małych rozmiarów, dzięki czemu proktolog może dokładnie likwidować konkretne sploty bez uszkadzania sąsiednich struktur.

 

Leczenie farmakologiczne

Bardzo często leczenie choroby hemoroidalnej rozpoczynamy od leczenia zachowawczego.

Istnieje wiele różnych leków, które działają flebotropowo (usprawniają działanie układu żylnego).

Ponadto w przypadku aktywnego stanu zapalnego w pierwszej kolejności należy go wygasić stosując różnego rodzaju preparaty przeciwzapalne w postaci tabletek doustnych, czopków, maści.

Bardzo ważnym elementem leczenia zachowawczego jest równoległe stosowanie odpowiedniej diety, dlatego zawsze pacjenci proktologiczni kierowani są na konsultację dyplomowanego dietetyka.

 

Leczenie operacyjne

W przypadku bardzo zaawansowanych stadiów choroby hemoroidalnej proktolog zmuszony jest zakwalifikować pacjenta do leczenia operacyjnego. Zbyt późne zgłoszenie się do lekarza skutkuje brakiem możliwości zastosowania skutecznego leczenia farmakologicznego oraz małoinwazyjnego zabiegu (np. skleroterapii).

W krajach anglosaskich oraz w Europie najpopularniejsze operacje to operacje:

  • sposobem Milligana – Morgana
  • sposobem Fergusona.

Tego typu leczenie musi odbywać się w warunkach szpitalnych. Polega w skrócie na wycięciu zmienionych chorobowo hemoroidów (guzków, żylaków), natomiast rozległość operacji jest duża i proces gojenia się rany jest długi.

Jest to jednak w niektórych przypadkach jedyny sposób skutecznego leczenia, dlatego jeszcze raz warte podkreślenia jest jak najszybsze zgłaszanie się do proktologa w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości.

Proktologia - cennik

Konsultacja proktologiczna

300 zł

Rektoskopia

250 zł

Skleroterapia hemoroidów (żylaków odbytu)

1800 zł

Laserowe usuwanie hemoroidów (żylaków odbytu)

6000 zł

Laserowe usuwanie torbieli pilonidalnej

7000 zł

Laserowe usuwanie przetoki okołoodbytniczej

I etap - założenie setonu/ gumy do kanału przetoki

4500 zł

II etap - laserowa ablacja kanału przetoki

4500 zł

Operacyjne usuwanie hemoroidów (żylaków odbytu)

5000 zł

Operacyjne usuwanie torbieli pilonidalnej

5000 zł

Operacyjne usuwanie przetoki okołoodbytniczej

6000 zł

Sfinkterotomia boczna (operacyjne leczenie szczeliny odbytu)

5000 zł

Usuwanie zmiany (np. polipa) kanału odbytu/ odbytnicy

4500 zł

Plastyka odbytu (np. usuwanie przerośniętych fałdów anodermy)

4500-9000 zł

Leczenie zakrzepicy brzeżnej odbytu (usuwanie "krwistka")

2000 zł

Zapraszamy do naszej kliniki

Klinikamedyk Szczecin ul. Bogusława 30

Klinikamedyk Gryfino ul. Kościelna 35/6

Klinikamedyk

Klinika Medyk Szczecin
ul. Bogusława 30
tel.: +48 577 811 759
e-mail: rejestracja@klinikamedyk.pl

Klinika Medyk Gryfino
ul. Kościelna 45/6
tel.: +48 577 811 759
e-mail: rejestracja@klinikamedyk.pl